Na zdjęciu prezydent miasta poznania Jacek Jaśkowiak

List prezydenta w sprawie reformy edukacji

Szanowni Państwo, zdaję sobie sprawę, iż zapowiedziane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany w systemie polskiej edukacji mogą powodować u Państwa uczucie niepokoju, dlatego też chciałbym Państwa zapewnić, iż zarówno ja, jak i podlegli mi urzędnicy dołożymy wszelkich starań, by zmiany te okazały się najmniej odczuwalne dla Was i Waszych dzieci. Przede wszystkim chcę Państwa poinformować, że o formie i zakresie planowanych zmian wiedzą, a także aktywnie uczestniczą w dyskusjach na ten temat dyrektorzy szkół. To oni w pierwszej kolejności służą wszystkim zainteresowanym radą, pomocą i informacją o tym, co będzie się działo ze szkołami na terenie naszego miasta w rejonie, który Państwo zamieszkują, i to oni będą w stałym kontakcie z Państwem po to, by rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości. Do dyspozycji Państwa są również pracownicy Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.poznan.pl/min/oswiata.

Jestem przekonany, że zarówno jako rodzice uczniów, jak i jako mieszkańcy Poznania dostrzegają Państwo nasze starania, by wspierać rozwój poznańskiej oświaty, by poprawiła się jej infrastruktura, a w szkołach pojawiały wciąż nowe, atrakcyjne oferty zajęć dodatkowych, a także by modernizowano obiekty sportowe, pracownie dydaktyczne, place zabaw i budynki. W dobie czekających nas zmian zapewniam, że starania te będziemy czynić nadal i zrobimy wszystko, aby nadchodzące zmiany okazały się dla Was i Waszych dzieci jak najmniej odczuwalne, a nauka w poznańskich szkołach przebiegała bez zakłóceń. By to osiągnąć, powołałem specjalny zespół roboczy do spraw wdrożenia reformy, złożony z urzędników Miasta Poznania i radnych Miasta Poznania, którego celem będzie szybkie i sprawne opracowanie optymalnych rozwiązań systemowych.

Dodatkowo uruchamiamy dla Państwa specjalne forum dyskusyjne na platformie dialogu społecznego (forum.um.poznan.pl, tytuł wątku: „poznańska oświata po reformie”) umożliwiające wyrażanie opinii i pozyskiwanie informacji związanych z przeprowadzaną reformą w polskiej oświacie. Zachęcam także do odwiedzania strony utworzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej: reformaedukacji.men.gov.pl. Zapewniam, że w przededniu zmian jesteśmy otwarci na wszystkie Państwa sugestie i propozycje.

Oryginalny list prezydenta miasta poznania Jacka Jaśkowiaka - zobacz