Na zdjęciu gazetka świetlicy szkolnej o tematyce jesiennej

Jesień w Świetlicy

Tak jak zapowiadaliśmy we wrześniu, tematyka przyrodnicza w dalszym ciągu królowała podczas wielu październikowych zajęć. Jesień poznawaliśmy podczas obserwacji, rozmów, wymiany wrażeń i doświadczeń, podczas śpiewu piosenek oraz zabaw ruchowych i tematycznych. W tym miesiącu nasze zaangażowanie stało się jeszcze bardziej aktywne, ponieważ mogliśmy bawić się pięknymi jej darami. Kolorowe liście w ogromnej ilości wypełniły otoczenie szkoły i stały się bardzo atrakcyjnym przedmiotem naszych różnorodnych zabaw. Niejednokrotnie nie były nam potrzebne skakanki i piłki, aby dobrze się bawić.

Zdrowe odżywianie

W ubiegłym roku wiele czasu poświęciliśmy zdrowemu odżywianiu, a finałem tych działań była debata uczniowska dla klas drugich „Zdrowie na talerzu”. Widzieliśmy zainteresowanie i zaangażowanie dzieci podczas tego spotkania, dlatego w tym roku postanowiliśmy w różnych grupach świetlicowych, w bardziej kameralnych warunkach przeprowadzić podobne działania. Nasze zajęcia poruszały następujące zagadnienia:

• funkcje pożywienia,
  • produkty żywnościowe bogate w określone składniki pokarmowe,
  • piramida zdrowego odżywiania,
  • witaminy i ich źródła,
  • znaczenie prawidłowego odżywiania itp.

Starałyśmy się uświadamiać dzieciom jak cenną wartością jest ich zdrowie, dlatego mówiłyśmy także o higienie osobistej i aktywnym wypoczynku. Tak poważne tematy były realizowane nie tylko poprzez rozmowy, ale także za pomocą prezentacji komputerowych, plansz i rysunków, wierszy i opowiadań, łamigłówek, mini-quizów, zabaw tematycznych i ruchowych, działań w grupach, a więc w taki sposób, aby dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich tego typu zajęciach.

Jestem kulturalny zawsze i wszędzie

Od wielu, wielu lat świetlica włącza się w realizację planu wychowawczego szkoły, dlatego podczas zajęć poruszamy ujęte w nim zagadnienia. W październiku rozmawialiśmy o zasadach kulturalnego zachowania się w różnorodnych sytuacjach (codziennych i świątecznych) oraz o stosowaniu zwrotów grzecznościowych. Miłe, kulturalne zachowanie nie jest kosztowne, ale niezwykle cenione.

Co jeszcze?

• Rozwijałyśmy zamiłowania czytelnicze, kontynuując akcję „Cała świetlica czyta dzieciom”,
  • Rozpoczęłyśmy przygotowania do prezentacji przedstawienia „Baśniowy ambaras”,
  • Korzystaliśmy ze sprzyjających warunków atmosferycznych bawiąc się w ogrodzie, na boisku i placu zabaw,
  • Doskonaliliśmy nasze umiejętności konstrukcyjne, wznosząc z różnorodnych klocków interesujące budowle.