Na zdjęciu gazetka szkolna z napisem listopad utworzonym z kartek w kształcie liści

Listopad w świetlicy

W pierwszej połowie listopada w naszej świetlicy zawsze króluje tematyka patriotyczna. Dzięki temu, z roku na rok, coraz więcej wiemy o Polsce i wielkich Polakach. Czytamy artykuły z czasopisma „Świerszczyk” i utwory literackie tematycznie związane z dziejami naszej ojczyzny, oglądamy albumy i inne książki o tematyce historycznej, wyszukujemy w nich odpowiedzi na pytania, odczytujemy wybrane fragmenty, oglądamy portrety postaci historycznych, podziwiamy polskie zabytki.

Największą uwagą obdarzamy symbole narodowe oraz Święto Niepodległości i poprzedzający je okres zaborów. Ponadto rozwiązujemy krzyżówki, zagadki i inne łamigłówki, bierzemy udział w quizach wiedzy i zabawach dydaktycznych, rozmawiamy, słuchamy, zadajemy pytania, a więc poznajemy najbardziej interesujące okoliczności wybranych wydarzeń, zarówno tych chwalebnych, jak i tragicznych.

Nasze pasje i talenty

Każdy człowiek ma swoje ulubione zajęcia, każdy czymś się interesuje i każdy jest w czymś dobry. O tym rozmawialiśmy podczas wspólnych spotkań. Prezentowaliśmy swoje zainteresowania, pasje i talenty, bawiliśmy się odgadując je na podstawie ruchowej prezentacji, tworzyliśmy ranking szczególnie lubianych dziedzin i działań w formie „słoneczka” i podczas gry „Bingo, a ponadto uczestniczyliśmy w szczególnie lubianych zabawach i grach. Wszystkie te działania i rozmowy uświadamiają nam, że warto rozwijać i pielęgnować swoje zainteresowania, bo warto w czymś być dobrym albo mieć swój dobry sposób na nudę i wolny czas.

Czytanie łączy pokolenia

Cieszymy się, że po raz drugi udało się zorganizować spotkanie popularyzujące wspólne czytanie. Pierwsze miało miejsce w ubiegłym roku szkolnym i było przeznaczone dla klas trzecich, tegoroczne zaś odbyło się 27.11. o godz. 14.00, a jego uczestnikami byli uczniowie klas drugich.
Ponownie gościliśmy przedstawicieli trzech pokoleń:

• babcię – p. Urszula Lisiecka,
  • mamę – p. Katarzynę Radecką,
  • dziecko – uczennicę klasy 3d Zuzię Radecką.

Każda osoba czytała wybrany przez siebie utwór lub jego fragment. Były to książki miło wspominane z dzieciństwa albo poznane niedawno i godne polecenia.
Uczestnicy spotkania mogli poznać następujące utwory:

• „Domek w lesie” – J.W. Grimm,
  • „Jak mama została Indianką” – U. Stark,
  • „Czaruś” ze zbiory „Najwierniejsi przyjaciele. Niezwykłe psie historie” – R. Piątkowska.

Czytanie książek było najważniejszym elementem spotkania, jednak nie jedynym. Pomiędzy poszczególnymi prezentacjami, słuchając prelekcji i oglądając prezentację komputerową, mogliśmy:

• poznać dzieje książki i jej długą drogę do domów współczesnych czytelników,
  • uczestniczyć z mini-testach dotyczących treści prezentowanych utworów,
  • poznać sylwetki autorów prezentowanych książek (bracia Grimm, Ulf Stark, Renata Piątkowska),
  • poznać polską poetkę Wisławę Szymborską, laureatkę nagrody Nobla i autorkę myśli, która stała się mottem spotkania („Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaka sobie ludzkość wymyśliła”).

Co jeszcze?

• Obserwowaliśmy zmieniające się warunki atmosferyczne, późnojesienny krajobraz oraz pierwsze oznaki zimy,
  • Uczestniczyliśmy w andrzejkowych wróżbach podtrzymując w ten sposób wielowiekową tradycję
  • W dalszym ciągu pielęgnowałyśmy zamiłowania czytelnicze, kontynuując akcję „Cała świetlica czyta dzieciom”,
  • Kontynuowałyśmy przygotowania do prezentacji przedstawienia „Baśniowy ambaras”,
  • Pomimo różnorodnych warunków pogodowych spędzaliśmy nieco czasu na szkolnym boisku i placu zabaw.