Zdjęcie dzieci podczas zajęć w ramach programu świetlicowego „Zdrowie nietrudne”

Program „Zdrowe - nietrudne” - Spotkanie nr 7 i 8

Na dwóch kolejnych zajęciach świetlicowych razem z uczniami klasy 2b poszukiwaliśmy źródeł zdrowej energii. Człowiek aktywny, chętny do zabawy i uprawiania sportu powinien zadbać o prowadzenie zdrowego stylu życia, po to, aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednich dawek siły i mocy.

Zdrowa energia

Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od zabaw muzyczno-ruchowych wymagających sprawności fizycznej, odpowiedniej szybkości i koncentracji uwagi. Przydał się także dobry nastrój, o który podczas aktywności ruchowej nie jest trudno. Ruch potrafi działać cuda, ale aby się ruszać należy systematycznie dostarczać swojemu ciału wielu porcji zdrowej energii.
Jak to uczynić? Postawiliśmy sobie to pytanie i w dalszej części zajęć sporządziliśmy listę działań i postaw sprzyjających tworzeniu energii i zapisaliśmy je na dużym arkuszu papieru. Wśród nich pojawiły się zalecenia dotyczące odpowiedniego odżywiania, takie jak:

• regularne spożywanie posiłków,
  • dostarczanie produktów bogatych w węglowodany i białko,
  • spożywanie świeżych warzyw i owoców,
  • picie wody.

Dzięki wspólnym ustaleniom bez trudu potrafiliśmy wskazać błędy popełnione przez Stefcia, opisane w prezentowanym opowiadaniu oraz pomóc mu sporządzić listę zakupów i ułożyć jednodniowe menu.

Młodzi eksperci z zakresu żywienia

Pracowaliśmy w grupach, bo co kilka głów to nie jedna i uzyskaliśmy rzeczywiście pozytywne efekty. Nasza wiedza na temat zdrowego odżywiania okazała się na tyle bogata, że niejedna osoba mogłaby o nas powiedzieć: młodzi eksperci z zakresu żywienia. Tworząc listy zakupów i jednodniowe menu korzystaliśmy z piramidy zdrowego odżywiania, z utworzonej przez nas listy działań sprzyjających zdrowiu osoby aktywnej fizycznie, ale przede wszystkim z własnych zasobów. Zdarzało się, że obrady w poszczególnych grupach były burzliwe, jednak wszystkie zakończyły się rozsądnymi kompromisami.

Listę zakupów opracowaliśmy na pierwszych zajęciach z tego cyklu, a jednodniowe menu, składające się z pięciu posiłków, na kolejnym spotkaniu. Wszystkie propozycje jadłospisów szczegółowo wspólnie omówiliśmy, wprowadzając drobne poprawki, i w konsekwencji doprowadziliśmy do zadowalających nas efektów pracy.
Mamy nadzieję, że Stefcio – nasz bohater, byłby z nas dumny i wdzięczny za troskę i propozycje działań naprawczych, ponieważ wprowadzając je w życie byłby w stanie podołać wszelkiej zaplanowanej aktywności.