Na zdjęciu dekoracje i ozdoby świąteczne z corocznego kiermaszu w Szkole Podstawowej nr 38 w Poznaniu

Grudzień w świetlicy

Pod koniec listopada rozpoczęły się intensywne przygotowania do corocznego kiermaszu dekoracji i ozdób świątecznych. Na półkach, parapetach, w szafkach zaczęło przybywać aniołków, bombek, choinek, czapeczek, gwiazdek, śnieżynek, stroików, zawieszek, świeczników, bilecików do prezentów. Do tworzenia niektórych z nich zostali zaproszeni rodzice, którzy wraz z dziećmi pojawili się na mikołajkowo-świątecznych warsztatach plastycznych i przygotowali kolejne ozdoby. Zależało nam, aby stoisko było równie bogate i atrakcyjne jak w poprzednich latach. Niektóre przedmioty były znane, inne pojawiły się po raz pierwszy. Wszystkie jednak znalazły swoich amatorów, a tym samym mogły wzbogacić świąteczny wystrój wielu domów.

Czas Bożego Narodzenia

Tworzenie ozdób i dekoracji świątecznych w naturalny sposób wytworzyło świąteczny nastrój, który zachęcił do rozmów i zajęć poświęconych Bożemu Narodzeniu. Podczas grudniowych spotkań czytaliśmy świąteczne opowiadania i wiersze, śpiewaliśmy pastorałki i kolędy, tworzyliśmy mikołajkowo-świąteczne prace plastyczne, z wielką ochotą kolorowaliśmy obrazki i rozwiązywaliśmy świąteczne łamigłówki, dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami, wspomnieniami i marzeniami, rozmawialiśmy o pięknych tradycjach i symbolach bożonarodzeniowych świąt. Był to czas sprzyjający odczuwaniu pozytywnych emocji i tworzeniu miłej, pełnej życzliwości atmosfery. Mimo niesprzyjającej pogody i mało atrakcyjnego krajobrazu w naszej szkole i w naszych domach było ciepło, przytulnie i radośnie.