Na zdjęciu ozdoby świąteczne sprzedawane podczas kiermaszu - Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu

Poznań – moje miasto

Każdy mieszkaniec Poznania powinien zdobywać wiedzę o swoim mieście, o jego historii, legendach, zabytkach, muzeach, osobliwościach, miejscach rekreacji. Wszelkie informacje staramy się czerpać z codziennych doświadczeń oraz ze specjalnie organizowanych wycieczek, wyjść i zajęć, wśród których znajdują się także zajęcia świetlicowe. W tym roku czytaliśmy legendy, opowiadaliśmy o ważnych wydarzeniach z dziejów miasta, wyjątkowych budynkach, których historia sięga niekiedy początków naszego państwa. Oglądaliśmy piękne zdjęcia przedstawiające wygląd wybranych miejsc Poznania na początku XX wieku i próbowaliśmy je rozpoznać oraz porównać ze współczesnym wizerunkiem. Dzieliliśmy się własnymi doświadczeniami na temat ulubionych i szczególnie interesujących zakątków, w których lubimy przebywać, bawić się i wypoczywać.

Międzyświetlicowy turniej gry w Dobble

W styczniu rozpoczął się w naszej świetlicy turniej gry w jedną z najbardziej popularnych i ulubionych gier towarzyskich Dobble. Ilość uczestników i pasjonatów tej zabawy zachęciła organizatora konkursu do zaproszenia grupy uczniów uczęszczających do świetlicy w Szkole Podstawowej nr 82 i rozegrania turnieju z naszymi laureatami. Spotkanie odbyło się 08.02.2018r. Zmagania trwały blisko 2 godziny i zakończyły się zwycięstwem gospodarzy, niemniej żaden uczestnik rozgrywek nie odszedł bez nagrody. Wszystkim graczom serdecznie dziękujemy za udział.

Bezpieczne ferie zimowe

Zima zapanowała w świetlicy na wielu interesujących pracach plastycznych, które systematycznie zaczęły pojawiać się w styczniu. W lutym większą uwagę skupiliśmy na przygotowaniach do ferii zimowych i na omówieniu zasad gwarantujących zdrowie i bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku, często połączonego z górską aktywnością sportową. W kręgu naszych zainteresowań znalazła się także próba zimowego zdobycia szczytu K-2, podjęta przez grupę polskich himalaistów, zakończona niestety niepowodzeniem.

Wielkanoc i wiosna

W tym roku wyjątkowo wcześnie zaczęliśmy myśleć i rozmawiać o świętach wielkanocnych, z uwagi na ich termin, przypadający na koniec marca i pierwsze dni kwietnia. Już z początkiem trzeciego miesiąca roku nasze pomieszczeniach zaczęły wypełniać się kolorowymi, świątecznymi i wiosennymi ozdobami, które 14.03.2018 r. pojawiły się na kiermaszu i ucieszyły oczy wielu odwiedzających nas osób, pragnących upiększyć wnętrza swoich domów. W kolejnym tygodniu odbyły się wielkanocne warsztaty plastyczne, podczas których rodzice razem z dziećmi zdobili styropianowe jajka, tworzyli kartki świąteczne, wykonali zajączki i kurczaczki – kolorowe zawieszki oraz zwierzątka z pomponów. Podczas codziennych wspólnych spotkań nie tylko tworzyliśmy wielkanocne dekoracje, ale także innego typu prace plastyczne prezentujące różnorodne symbole świąt. Rozmawialiśmy na temat tradycji, dzieląc się swoimi doświadczeniami, poznawaliśmy ciekawostki związane z dawnymi lub mało znanymi zwyczajami oraz znaczenie poszczególnych symboli i potraw. Czytaliśmy opowiadania i wiersze, oglądaliśmy ilustracje i filmy, rozwiązywaliśmy zagadki i łamigłówki. W nasze zajęcia niepostrzeżenie i automatycznie zaczęła „wkradać się” tematyka wiosenna, tak ściśle związana z Wielkanocą, ukazując naturalną tęsknotę i pragnienie pojawienia się nowej pory roku. Z biegiem dni nasze obserwacje „namierzały” kolejne wiosenne oznaki, mimo panującego zimna i zdarzających się zimowych opadów śniegu.

Dzieci bezpieczne w sieci

Kilka marcowych spotkań poświęciliśmy zasadom rozważnego korzystania z Internetu. Wyjaśnialiśmy znaczenie podstawowych pojęć, ustalaliśmy korzyści i zagrożenia wynikające z użytkowania sieci, oglądaliśmy filmy dotyczące reguł gwarantujących bezpieczeństwo, odpowiadaliśmy na pytania quizu Umiem korzystać z sieci i braliśmy udział w wykonaniu kodeksu prezentującego zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

Co jeszcze?

• Kontynuowaliśmy realizację akcji Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato,
  • Słuchaliśmy czytanych książek w ramach akcji Cała świetlica czyta dzieciom,
  • Wesoło bawiliśmy się na szkolnym boisku, pomimo zimowych warunków atmosferycznych,
  • Przygotowywaliśmy się do Wiosennego spotkania przy herbatce dla członków Winogradzkiego Klubu Seniora oraz rodziców dzieci występujących w przedstawieniu Jaś i Małgosia.