Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

žNiech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić
Stworzyli dla Was mądre prawa.

~ Marcin Brykczyński „€žO prawach dziecka

W dniu 20 listopada 2014 roku po raz pierwszy w Polsce obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

Konwencja o Prawach Dziecka

25 lat temu powstała Konwencja o Prawach Dziecka. Polska była inicjatorem i współtwórcą Konwencji, która dzisiaj jest nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka.

Dzień Praw Dziecka w naszej szkole

Także w naszej szkole świętowaliśmy ten dzień - w każdej klasie został odczytany list od Dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły. Nauczyciele rozmawiali z uczniami o prawach dzieci w Polsce i na całym świecie. Wspólnie oglądaliśmy krótki film, ukazujący temat dziecięcych praw oczami dziecka, czytaliśmy listy dzieci z całego świata, przekładaliśmy na dziecięcy język prawa zapisane w Konwencji. Uczniowie mogli się też dowiedzieć, na czym polega praca Rzecznika Praw Dziecka.

Mamy nadzieję, że obchody Dnia Praw Dziecka wpiszą się na stałe w tradycję naszej szkoły.