
Stare Winogrady dla Niepodległej- relacja
Dnia 22 września społeczność naszej Szkoły miała okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu- festynie "Stare Winogrady dla Niepodległej", którego współorganizatorem była nasza Szkoła.Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele zgromadzili się o godzinie 10.30 na boisku szkolnym, aby wspólnie udać się na boiska przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2, przy ul. Żniwnej.
Idea Festynu
Uroczystości, związane z obchodzoną rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się o godzinie 11.11, wspólnym odśpiewaniem "Piechoty" oraz strzałami oddanymi przez Bractwo Kurkowe. Przez cały czas trwania festynu, jego uczestnicy uświadamiali sobie, jak wielkim darem jest wolność Ojczyzny, co przejawiało się nie tylko w późniejszym śpiewaniu pieśni patriotycznych ("Pierwsza kadrowa", "Przybyli ułani pod okienko" z podziałem na dziewczynki i chłopców), ale również w rozmowach na temat bohaterów wolnej Polski.
Moc atrakcji
Na uczestników Festynu czekała moc atrakcji. Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne, czytali książki o tej tematyce, brali udział w warsztatach z rękodzieła, tworzyli prace plastyczne. Czekała na nich także aktywność fizyczna- chodzili na szczudłach, skakali przez linę, grali w piłkę, bawili się przy użyciu chusty oraz tańczyli w rytm zumby. Na szczególne uznanie zasługuje piękny występ naszego szkolnego chóru, który do tej uroczystości długo i wytrwale się przygotowywał, pod czujnym okiem i uchem p. Anny Kichler.
Patriotycznie i smacznie
Na uczestników festynu czekały również wspaniałe smakołyki. Można było zajadać się chociażby przepysznymi ciastami, zupą dyniową, chlebem ze smalcem i ogórkiem oraz naszą wielkopolską pyrą z gzikiem.
Dziękując za dar wolności
Trudno jest wymienić wszystkie elementy sobotniego Festynu, jednak jedno jest pewne- byliśmy tam z powodu naszej miłości do Ojczyzny i pamięci o jej bohaterach. Chcemy stanowić jedną, wielką rodzinę, która jest ze sobą w tak ważnych i szczególnych momentach.