• Rozmiar:
  • A
  • A
  • A
Projekt „Myślenie przez działanie – Uniwersytet Młodych Odkrywców na Wydziale Biologii UAM” Kolejna odsłona… - Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu

Projekt „Myślenie przez działanie – Uniwersytet Młodych Odkrywców na Wydziale Biologii UAM” Kolejna odsłona…

W dniach 19 -20 lutego b.r. nasza grupa odkrywców po raz kolejny uczestniczyła w warsztatach na Wydziale Biologii.

Tematyka spotkania

Tym razem tematyka spotkań dotyczyła sztuki argumentowania naukowego – uczniowie poznawali zarówno teorię, jak i sami rozwijali sztukę argumentowania w bardzo życiowych dla nich sytuacjach, jak na przykład przekonanie nauczyciela do przełożenia sprawdzianu …;)  Argumenty, jakimi posługiwali się nasi uczniowie były naprawdę trudne do odrzucenia. Podczas kolejnych zajęć młodzież poznawała zasady prezentowania danych statystycznych w naukach przyrodniczych. Po teorii nastąpiła część praktyczna zajęć, podczas której należało przedstawić w postaci wykresu zależność długości ramienia i wzrostu. Uczniowie nawzajem dokonywali pomiarów, a następnie bardzo skrupulatnie zaznaczali na wykresie. Był to bardzo wyczerpujący dzień.

Debata oksfordzka 

Następnego dnia uczniowie kontynuowali sztukę argumentowania naukowego, tym razem poznając zasady debaty oksfordzkiej. Na sali pojawiły się drużyny propozycji i opozycji, sędziowie, publiczność oraz prowadzący debatę marszałek i rozpoczęła się dyskusja na temat stosowania nawozów w rolnictwie. Uczniowie  doskonale wywiązali się ze swoich ról, prowadzący był pod dużym wrażeniem wystąpień naszych uczniów. Po przerwie młodzi naukowcy wraz z prowadzącym uczyli się oceniania wiarygodności różnych źródeł informacji, a przy okazji poznawali prehistoryczny świat dinozaurów. Były to bardzo interesujące i odkrywcze zajęcia.  A na koniec  spotkanie dotyczące rozwijania umiejętności czytania przyrody poprzez uważną obserwację połączoną z umiejętnością wnioskowania – uczniowie poznawali niesamowity świat zależności, jakie panują w świecie przyrody i doszli do wniosku, że tak naprawdę  wszystko w przyrodzie ma swój bardziej lub mniej ukryty sens…

Galeria zdjęć

Szkoła Podstawowa nr 38

ul. Romana Brandstaettera 6
61-659 Poznań

Dyrektor
Anna Sobczak

Wicedyrektor szkoły
Ewa Baszkiewicz

Lucyna Podolak
(61) 820-36-91 w. 34

telefon
61 820–36–91
email

Szkic budynku Szkoły Podstawowej nr 38 w Poznaniu
Szkoła Podstawowa 38 z Poznania wspiera akcję kart PEKA dla dzieci.
logo cdz
logo 2