• Rozmiar:
  • A
  • A
  • A
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10 w Poznaniu

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury to pięć wystaw w pięciu miastach Polski, z których każda przygląda się innemu fenomenowi architektonicznemu po 1918 roku. 

Idea projektu

Opowiadamy o budynkach i przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt przestrzeni miejskich po odzyskaniu niepodległości. Zadajemy przy tym pytania o społeczną tożsamość i zmianę, ale także o rolę architektów i urbanistów w naszym codziennym życiu. W jaki sposób ich działalność przyczynia się do budowy polskiego krajobrazu kulturowego oraz tożsamości miejsc, które zamieszkujemy? Każda z wystaw to inny wycinek historii oraz inny wątek przewodni. W Krakowie skupimy się na okresie 1918–1939, zaś tematem będzie „SZTUKA”. W Warszawie (okres 1939–1956) przyjrzymy się zagadnieniu „WŁADZY”, w Lublinie (okres 1956–1970) – „SPOŁECZEŃSTWU”, w Poznaniu (okres 1970–1989) – „TRANSFEROWI”; wreszcie ekspozycja w Katowicach, obejmująca okres 1989–2018, to „PRZEMIANA”.

Warsztaty w Poznaniu

Już od piątku (18.10) rusza program bezpłatnych warsztatów towarzyszący wystawie Tożsamość. 100 lat polskiej architektury organizowanej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, obejmujący propozycje dla grup szkolnych oraz rodziców z dziećmi. Proponowane aktywności pozwalają na zdobycie podstawowych wiadomości o architekturze i historii polskiej architektury w latach 70. i 80. XX w. w Poznaniu. Zajęcia mają na celu uwrażliwienie uczestników na otaczającą ich przestrzeń oraz przygotowanie do samodzielnego odkrywania architektury w czasie miejskich spacerów.

Informacje

Więcej informacji na stronie internetowej Organizatora: Tożsamość. 100 lat polskiej architektury

Szkoła Podstawowa nr 38

ul. Romana Brandstaettera 6
61-659 Poznań

Dyrektor
Anna Sobczak

Wicedyrektor szkoły
Ewa Baszkiewicz

Lucyna Podolak
(61) 820-36-91 w. 34

telefon
61 820–36–91
email

Szkic budynku Szkoły Podstawowej nr 38 w Poznaniu
Szkoła Podstawowa 38 z Poznania wspiera akcję kart PEKA dla dzieci.
logo cdz
logo 2