Styczeń i luty w świetlicy

Najbardziej zimowe miesiące roku przypominały późną jesień lub bardzo wczesną wiosnę. Tylko krótki czas przed feriami pozwolił nam pocieszyć się zimą i doświadczyć jej uroków. W tym okresie chętnie rozmawialiśmy o przejawach zimowej pory roku, uczestniczyliśmy w zimowych zabawach, śpiewaliśmy piosenki o zimie i tworzyliśmy prace plastyczne prezentujące zimowe krajobrazy i zimowe symbole. Wszystkie nasze działania miały naturalny związek z tym, co widzieliśmy za oknem lub z tym, czego dotykaliśmy na boisku szkolnym. W kolejnym miesiącu już tak nie było. Zima mogła zagościć jedynie w naszej wyobraźni lub w naszych marzeniach. Dlatego czas poświęcaliśmy innym działaniom i innym aktywnościom.

Konkurs „Pocztówka dla przyjaciela”

Pani Marysia Niewiadomska zorganizowała szkolny konkurs na wykonanie pocztówki, która mogłaby sprawić radość przyjacielowi. W konkursie wzięli udział uczniowie klas starszych i młodszych, a wśród nich wiele dzieci uczęszczających do świetlicy. Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a laureatom gratulujemy.

Panujemy nad emocjami

Emocje towarzyszą nam zawsze. Doświadczamy ich w wielu, przeróżnych sytuacjach. Są miłe i niemiłe, niemniej wszystkie są naturalne i do każdej z nich mamy prawo. Najważniejsze jest jednak to, aby nauczyć się nad nimi panować, szczególnie nad niektórymi z nich, tj.: złość i gniew. Istotne jest także umiejętne odczytywanie przeżyć bliskich nam osób i gotowość do niesienia im pomocy i pociechy.
O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas zajęć w świetlicy, a proponowane przez panie zabawy, prezentowane wiersze, opowiadania bądź fragmenty książek pomagały w rozpoznawaniu i nazywaniu różnorodnych uczuć oraz w kształceniu umiejętności empatycznego i pełnego zrozumienia podejścia do przeżyć i stanów emocjonalnych naszych koleżanek i kolegów.

Poznań – nasze miasto

Na wybranych zajęciach w klasach trzecich cyklicznie pojawia się tematyka związana z naszym miastem. Poznajemy legendy, postaci i fakty historyczne oraz przyglądamy się szczególnie ważnym i pięknym zabytkom i symbolom miasta. Efektem tych działań są prace plastyczne oraz tablica „Poznań dawniej".

Świetlicowy turniej warcabowy

Na początku lutego ogłosiliśmy zapisy do turnieju warcabowego. Zgłosiło się 15 osób. Rozgrywki rozpoczęły się 24.02. Kiedy się zakończą – trudno przewidzieć, ponieważ każdy zawodnik musi zagrać z każdym.
Wszystkim uczestnikom życzymy wytrwałości i powodzenia.

Co jeszcze?

• Nadal pracujemy nad przygotowaniem przedstawienia „Baśniowy ambaras”; nasze próby odbywają się już na scenie z nagłośnieniem i mikrofonami,
  • Niezmiennie kontynuujemy akcję „Cała świetlica czyta dzieciom”,
  • Pomimo różnorodnych warunków pogodowych nadal staramy się spędzać czas na szkolnym boisku i placu zabaw.
  • Tworzymy różnorodne prace, m.in.:
    • łączenie kropek na poziomie podstawowym (1-100) i na poziomie wyższym (200-300) – zadania kształtujące koncentrację uwagi,
    • pikselowe rysunki