Kwiecień w Świetlicy

Tradycje i zwyczaje wielkanocne. Kiermasz świąteczny.

W okresie poprzedzającym wiosenną przerwę świąteczną na wielu lekcjach i zajęciach świetlicowych dzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniami dotyczącymi przebiegu Świąt Wielkanocnych w naszych rodzinach. Mówiliśmy o potrawach, symbolach, tradycjach i zwyczajach towarzyszących poszczególnym dniom Wielkiego Tygodnia. Do rozmów skłaniały nas różnorodne działania i materiały, tj.:

• prezentacja komputerowa,
  • krzyżówki i łamigłówki,
  • próby redagowania życzeń,
  • wierszyki i opowiadania o tematyce wielkanocnej,
  • quiz wiosenno-wielkanocny,
  • prace plastyczne
  • oraz przygotowanie ozdób i dekoracji wielkanocnych na coroczny kiermasz świąteczny, który odbył się w środę 05.04.2017 r.

Nasze stoisko było niezwykle kolorowe, a poszczególne przedmioty atrakcyjne. Wystarczyło jedno krótkie popołudnie, aby wszystkie dekoracje znalazły zadowolonych nabywców, chętnych do upiększenia swoich mieszkań uroczymi dodatkami wielkanocnymi.

Międzyświetlicowy konkurs na zająca wielkanocnego.

Trzy uczennice z klasy 3a pod opieką pani Iwony Sadowskiej wykonały pięknego, okazałego i bogato udekorowanego zająca wielkanocnego i wzięły udział w Międzyświetlicowym Konkursie. Ich praca zajęła wysokie II miejsce, a laureatki: Zosia Bednarczyk, Gabrysia Dymarek oraz Natasza Kuryłło otrzymały dyplomy i atrakcyjne nagrody. Serdecznie gratulujemy.

Spotkanie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim

W ostatni dzień przed przerwą świąteczną, w środę12.04.2017 r., po raz drugi gościliśmy w naszej świetlicy autora książek dla dzieci, pana Łukasza Wierzbickiego. Tym razem widzami spotkania byli uczniowie z klas II i IV, a tematem przewodnim stała się książka Afryka Kazika oraz egzotyczny afrykański kontynent.
Pan Wierzbicki i tym razem „zaczarował” wszystkich uczestników, ponieważ w niezwykle barwny sposób opowiadał o książce, o rowerowej podróży tytułowego bohatera, o afrykańskiej przyrodzie oraz o sobie i swojej wyprawie do Afryki. Prezentował różnorodne rekwizyty i wiele interesujących zdjęć.
Pod koniec spotkania pisarz rozdawał autografy. Najbardziej zadowoleni mogli być uczniowie z klasy 2b, ponieważ tego dnia od zajączka otrzymali książkę Afryka Kazika, a po południu w każdym egzemplarzu pojawił się podpis autora.

Podziwiamy piękno wiosennego świata. Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi.

W kwietniu kontynuowaliśmy obserwacje przyrodnicze zmierzające do odkrywania coraz liczniejszych przejawów wiosennej pory roku łącząc je z rozwijaniem i wzmacnianiem postaw ekologicznych sprzyjających ochronie otaczającej nas przyrody i całej planety. Czyniliśmy to proponując udział w różnorodnych działaniach, tj.:

• tworzenie prac plastycznych ukazujących piękno wiosennej przyrody,
  • słuchanie muzyki klasycznej tematycznie związanej z nowa porą roku oraz śpiewanie piosenek,
  • zabawy na powietrzu,
  • dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi coraz liczniejszych zmian w przyrodzie,
  • czytanie ciekawostek przyrodniczych oraz opowiadań dotyczących Ziemi,
  • rozwiązywanie łamigłówek i zagadek,
  • uważne korzystanie z pojemników na odpady, tak, aby określone rodzaje śmieci trafiały do właściwych miejsc,
  • wspólne tworzenie zasad sprzyjających ochronie Ziemi,
  • quizy ekologiczno-przyrodnicze, itp.

Dni młodych architektów wśród uczniów klas III

W ostatnim tygodniu kwietnia zaprosiliśmy trzecioklasistów do udziału w dniach młodych architektów, prosząc o grupowe zbudowanie interesujących budowli. Wszystkie prace zostały sfotografowane. Do obejrzenia wystawy zapraszamy w drugiej połowie maja.

Zagrożenie hałasem

Na wybranych kwietniowych zajęciach pojawiła się tematyka zdrowotna dotycząca zagrożeń wynikających z negatywnego działania hałasu. Dzieci uczestnicząc w zabawach dźwiękonaśladowczych, zabawie cicho-głośno, słuchając różnorodnych dźwięków utrwalonych na płytach ora muzyki relaksacyjnej, oglądając tematyczną prezentację multimedialną zostały zachęcone do wypowiedzi na temat hałasu i jego skutków oraz własnych doświadczeń z tym związanych. Teraz posiadaną wiedzę należy wprowadzić w życie.