Na zdjęciu dzieci podczas świetlicowego turnieju warcabowego

Dni młodych architektów wśród uczniów klas II

Pod koniec lutego odbyły się w świetlicy „Dni młodych architektów” dla uczniów klas II. Efekty prac poszczególnych grup, uwiecznione na zdjęciach, zostały zaprezentowane na początku marca.
Wspólne budowanie w świetlicy niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci, bez względu na rodzaj i wielkość „materiału budowlanego”. Okazuje się, że ze wszystkiego można wyczarować interesujący obiekt lub miejsce, wystarczy jedynie uruchomić potężną dziecięcą wyobraźnię.

Start świetlicowego turnieju warcabowego

W lutym zostały ogłoszone zapisy do II świetlicowego turnieju warcabowego, którego rozgrywki rozpoczęły się na początku marca. W tym roku liczba chętnych przekroczyła oczekiwania organizatorów. W związku z tym czas rozgrywek może być długi, ponieważ każdy gracz musi rozegrać mecz z każdym uczestnikiem turnieju.
Turniej przebiega w dwóch kategoriach wiekowych:

• klasy I,
  • klasy II i III.

Uczniowie klas I zbliżają się do końca rozgrywek, natomiast niemal wszyscy gracze z klas starszych, których jest więcej, mają do pokonania jeszcze kilka starć.

Wyniki świetlicowego quizu wiedzy o Poznaniu

Na przełomie lutego i marca uczniowie klas trzecich wzięli udział w świetlicowym quizie wiedzy o Poznaniu. Dwa zadania polegały na rozpoznaniu prezentowanych zabytków i zielonych zakątków miasta, kolejne na udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań, a ostatnie na podaniu znaczenia wyrazów z gwary poznańskiej.

Oto wyniki:

I miejsce:

• Maria Wojtkowiak, klasa 3c

II miejsce:

• Maja Kaczmarek, klasa 3c

III miejsce:

• Blanka Sołtys, klas 3d

Wyróżnienie:

• Matylda Łuczko, klasa 3d

Gratulujemy. Nagrody zostaną wręczone pod koniec roku szkolnego.

Start świetlicowego turnieju warcabowego

W tym roku po raz piętnasty gościliśmy członków Winogradzkiego Klubu Seniora na „Wiosennym spotkaniu przy herbatce” i zaprezentowaliśmy przygotowane podczas zajęć świetlicowych przedstawienie teatralne pt. „Brzydkie kaczątko”. Dla naszych miłych gości przygotowaliśmy także wiosenne upominki. Tym razem były to tulipany, które udekorowały nakryte do spotkania stoły, wprowadziły prawdziwie radosny nastrój, a co najważniejsze spodobały się naszym gościom.
W przedstawieniu wzięli udział uczniowie trzech klas trzecich – 3a, 3b i 3c. Próby rozpoczęły się już jesienią, gdyż inscenizacja wymagała idealnego zgrania pracy siedemnastu osób oraz umiejętności wcielenia się w specyficzne, wyraziste charaktery poszczególnych postaci. Nasz zespół zaprezentował barwne życie mieszkańców wiejskiego podwórka oraz niezwykłą i momentami wzruszającą historię brzydkiego kaczątka.
arówno baśń, jak i nasza sztuka niosły niezwykle ważne przesłanie. Uczyły, że wyrażając opinię o człowieka nie można brać pod uwagę jedynie jego wyglądu. Zewnętrzna prezencja nie mówi o tym, co ukryte jest w sercu. Pochopna ocena może być niezwykle krzywdząca i niesprawiedliwa, może prowadzić do smutku, a nawet głębokiego przygnębienia. Należy podarować każdemu nieco więcej czasu, aby przekonać się o jego prawdziwej wartości. Tak bardzo poważną myśl utworu przekazaliśmy jednak w zabawnej i wesołej formie, a to za sprawą wspaniałego tekstu autorki Zofii Wójcik. Nasi goście, zarówno Seniorzy, jak i rodziny odtwórców poszczególnych ról dobrze się bawili, śmiali i oklaskiwali wybrane, wyjątkowo komiczne sceny.
Aktorzy przekonująco odtwarzali swoje role i doskonale wyglądali w przygotowanych przez rodziców i panie ze świetlicy strojach, na tle pięknego, wiejskiego ogrodzenia.
Spotkanie z Winogradzkim Klubem Seniora odbyło się we wtorek 14.03., natomiast w następnym tygodniu nasze przedstawienie zaprezentowaliśmy uczniom klas I – III oraz dzieciom z Przedszkola nr 64 im. Bolka i Lolka i z oddziału przedszkolnego. Wszystkim widzom przygotowana przez nas sztuka bardzo się podobała.

Przyroda budzi się do życia

W marcu nie sposób nie wypatrywać pierwszych oznak wiosny. Podczas naszych spotkań dzieliliśmy się zauważonymi przejawami nowej pory roku, co mobilizowało do dalszych poszukiwań. Czyniliśmy to zarówno podczas pobytu na otaczających szkołę boiskach i placach, jak i poza szkołą. W salach pojawiły się gazetki przywołujące wiosną. Nasze prace także „zaroiły” się od wiosennych oznak i symboli, dzięki czemu wprowadziliśmy nowa porę roku do świetlicowych pomieszczeń. Z chęcią kolorowaliśmy obrazki oraz rozwiązywaliśmy wiosenne łamigłówki, które odświeżały lub poszerzały naszą przyrodniczą wiedzę.

Dzieci bezpieczne w sieci

Współczesny świat jest niezmiernie bogaty w innowacje i wynalazki pomocne w codziennym życiu. Wśród nich przodują odkrycia i udoskonalenia z zakresu techniki i informatyki. Internet nie jest już czymś niezwykłym. Przywykliśmy do niego, ponieważ stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Należy jednak pamiętać o umiejętnym korzystaniu z jego możliwości, bo obok walorów, zalet i ogromnej użyteczności, może nieść także zagrożenia. Z tego powodu podczas naszych niektórych spotkań poznaliśmy lub przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego użytkowania Internetu i szczegółowo je omówiliśmy. Na podstawie rozmów powstał plakat prezentujący kodeks bezpiecznego surfowania, który stał się nieocenioną pomocą dydaktyczną dla szerszego grona uczniów.

Historia Polski w obrazach

Z obszaru współczesnej nowoczesności potrafiliśmy się przenieść w odległą przeszłość podziwiając obrazy Jana Matejki, który za pomocą pędzla i farb stał się wyjątkowym nauczycielem i kronikarzem burzliwej historii Polski. Jego fascynacja i talent umożliwiły wielu pokoleniom Polaków poznanie szczególnie ważnych wydarzeń historycznych oraz powiązanych z nimi postaci. Do tego grona dołączyliśmy także i my. Podczas spotkań w świetlicy rozmawialiśmy o niezwykłym polskim malarzu i oglądaliśmy reprodukcje jego obrazów, podziwiając rozmach, intensywność prezentowanych działań oraz bogactwo szczegółów, barw i postaci.