Na zdjęciu rozbawione dzieci podczas zajęć w ramach programu „Zdrowie nietrudne”

Program „Zdrowe - nietrudne” - Spotkanie nr 5

Na kolejnym spotkaniu kontynuowaliśmy tematykę dotyczącą zdrowego śniadania, którą poszerzyliśmy o zagadnienia dotyczące różnych rodzajów kasz.

Witaminka Celinka

Rozpoczęliśmy od obejrzenia i omówienia historyjki obrazkowej prezentującej pechową przygodę Stefcia, która, na szczęście, zakończyła się pomyślnie. Przemoczonemu i zaziębionemu chłopcu Witaminka Celinka podała miseczkę ciepłej potrawy. Była to kasza jaglana z warzywami. Przypomnieliśmy sobie, na których piętrach piramidy znajdują się kasza i warzywa. Wówczas uznaliśmy, że potrawa przygotowana przez dziewczynkę była nie tylko ciepła i pożywna, ale także zdrowa.

Zabawa muzyczno-ruchowa pt. „Piramida”

Wspomnienie Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej skłoniło nas do zabawy muzyczno-ruchowej pt. „Piramida”. Należało poruszać się w takt słyszanej muzyki, a na hasło „stop” przyjąć postawę przypominającą kształt piramidy. Zabawa wprawiła nas w radosny nastrój.

Kasza w roli głównej

Następnie wróciliśmy do stolików i obejrzeliśmy krótki film opowiadający o pochodzeniu kasz i o kilku jej rodzajach. To był wstęp do autentycznej prezentacji tego produktu. Każda z siedmiu kasz została umieszczona w miseczce. Były to: kasza jęczmienna, kukurydziana, jaglana, gryczana, kuskus, manna i pęczak. Naczynia krążyły wokół stołu, a my dotykaliśmy, wąchaliśmy, a następnie opowiadaliśmy o swoich wrażeniach i doświadczeniach związanych z ich spożywaniem. Moment ten był też doskonałą okazją, aby poznać nazwy zbóż, z których pochodzą poszczególne kasze.
Prezentacja produktów oraz rozmowa o nich zakończyła nasze spotkanie.