Na zdjęciu rozbawione dzieci podczas zajęć w ramach programu „Zdrowie nietrudne”

Program „Zdrowe - nietrudne”
Spotkanie nr 12

Na kolejnych zajęciach świetlicowych z grupą dzieci z klasy 2b wspominaliśmy naszą pracę poświęconą wyhodowaniu wiosennych nowalijek i przygotowaniu sałatki zdrowej dla oczu. Przypomnieliśmy sobie produkty wykorzystane do potrawy, po to, aby zapamiętać, co pomaga w utrzymaniu dobrego wzroku.

Zdrowe oczy

Spotkanie rozpoczęliśmy jednak od „Ciuciubabki”, która dostarczyła nam kilku chwil wesołej zabawy, a zarazem pomogła nam wyobrazić sobie sytuację osób słabowidzących lub niewidomych. Zdrowe oczy to rzeczywiście wielki skarb, o który należy nieustannie dbać.

Zasady prawidłowego oświetlania

Każdy uczeń z roku na rok coraz więcej czasu poświęca nauce i odrabianiu zadań domowych. Zdrowe odżywianie jest ważne, ale to nie jedyny sposób troski o wzrok. Należy jeszcze znać i stosować zasady prawidłowego oświetlania miejsc pracy, po to, aby nie narażać oczu na przemęczenie. Na otrzymanych kartach pracy odszukiwaliśmy i zaznaczaliśmy źródła światła, ustalaliśmy, do jakiego typu aktywności służą oraz z której strony należy umieścić lampkę na biurku w zależności od prawo- lub leworęczności. Kolorowaliśmy obrazek rozmawiając o tych prostych, a jednocześnie ważnych zasadach służących naszym oczom.
Na zakończenie, jak zawsze po realizacji całego bloku zajęć, otrzymaliśmy odznaki. Tym razem nosiła ona tytuł „Bystrooki”.