Grudzień 2018 - Styczeń 2019 w Świetlicy Szkolnej - Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu

Grudzień 2018 - Styczeń 2019 w Świetlicy Szkolnej

Przegląd wydarzeń z życia świetlicy szkolnej.

Kiermasz świąteczny

W tym wyjątkowym, grudniowym miesiącu zabraliśmy się z werwą do przygotowania ozdób na świąteczny, zimowy kiermasz świetlicowy.  Uczniowie z pomocą pań tworzyli urocze zawieszki na bożonarodzeniowe drzewka, cekinowe bombki, choinki z materiału, używanych gazet i starych książek nadając im „drugie życie”, a także aniołki z masy solnej i wiele innych dekoracji.  Kiermasz odbył się w holu szkoły, a dzieci, rodzice i pracownicy chętnie zerkali na nasze prace oraz kupowali rękodzieło, które z pewnością dodało uroku niejednemu mieszkaniu.

Wokół Świąt Bożego Narodzenia

Podczas zajęć w świetlicy mówiliśmy o symbolach, tradycjach i zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci chętnie opowiadały o tym, jak wyglądają święta w ich domach, dzieląc się swoimi przeżyciami związanymi z tym radosnym czasem. Czytaliśmy bożonarodzeniowe opowiadania i wiersze, poznaliśmy legendę o św. Mikołaju  oraz  rysowaliśmy jego portret. Rozwiązywaliśmy krzyżówki, rebusy i łamigłówki, a także kolorowaliśmy obrazki o tematyce zimowej. Układaliśmy oraz   pisaliśmy życzenia świąteczne dla naszych rodzin i przyjaciół. Powstało wiele pięknych prac plastycznych, które zdobiły nasze sale świetlicowe.

Turniej warcabowy

Zakończyliśmy rozgrywki warcabowe, które rozpoczęliśmy w październiku. Po wielu emocjonujących pojedynkach i dogrywkach o pierwsze oraz trzecie miejsce udało się wyłonić trzech finalistów.

Klasy pierwsze:

• 1 miejsce – Jan Nowak – klasa 1a

Klasy trzecie:

• 1 miejsce – Maciej Krocz – klasa 3a
  • 2 miejsce – Karol Wędrychowicz – klasa 3b
  • 3 miejsce – Piotr Paszkiewicz – klasa 3 b

100 lecie Powstania Wielkopolskiego

Podczas zajęć wspominaliśmy 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, przedstawialiśmy sylwetki zasłużonych Wielkopolan, a także zawiesiliśmy na tablicy i czytaliśmy ważne informacje dotyczące tego wydarzenia. Chcąc w szczególny sposób uczcić pamięć o zmarłych Powstańcach Wielkopolskich, udaliśmy się z grupą uczniów na pobliski Cmentarz Garnizonowy, znajdujący się w Parku Cytadela, aby zapalić świeczki na ich grobach.

Zdrowe śniadanie

Kontynuujemy akcję „Zdrowe śniadanie”, podczas której dzieci z klas pierwszych samodzielnie przygotowują pełnowartościowy posiłek ze składników przyniesionych z domu. Jest smacznie i bardzo kolorowo!

"Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato"

Od początku roku szkolnego trwa akcja „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”. Rodzice uczniów z klas pierwszych podczas zajęć świetlicowych, czytają dzieciom wybrane przez siebie książki. Spotkania sprawiają radość zarówno naszym wychowankom jak i osobom czytającym.

Bezpieczne ferie

W styczniu dzieliliśmy się wrażeniami z minionych Świąt Bożego Narodzenia i wieczoru sylwestrowego. Robiliśmy plany i postanowienia noworoczne, mówiliśmy o nadchodzących feriach oraz sposobach ich spędzania w mieście, w górach i innych miejscach. Podawaliśmy propozycje zabaw na podwórku i w domu. Przypominaliśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku: o ciepłym ubiorze, stosownym do pogody, o odpowiednim dobieraniu miejsca na zabawy zimowe, o niewchodzeniu na zamarznięte jeziora i rzeki, o ostrożności przy zabawach śnieżkami, o numerze alarmowym 112.