Maj 2019 w Świetlicy Szkolnej - Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu

Maj 2019 w Świetlicy Szkolnej

W tym miesiącu dzieliliśmy się swoimi pasjami i fascynacjami, opowiadaliśmy o tym co lubimy robić w czasie wolnym, poznawaliśmy różne zawody w ramach preorientacji zawodowej oraz staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: „W czym jesteśmy lepsi niż byliśmy na początku roku szkolnego?”. Przygotowaliśmy także kartki dla naszych mam z okazji ich święta oraz rysowaliśmy ich portrety. Słuchaliśmy czytanych przez Panie książek i wykonywaliśmy odpowiednie do tekstu ilustracje.

Zabawy na podwórku

Czas w świetlicy umilaliśmy sobie zabawą na świeżym powietrzu, placu zabaw i boisku oraz spacerując po ogrodzie szkolnym. Przyglądaliśmy się rosnącym tam roślinom. Nie brakuje nam pomysłów i fantazji. Wykorzystaliśmy podcinane przez panów gałązki krzewów do budowania swojego własnego miasteczka z prawdziwymi drzewami. Była to ciekawa praca konstruktorska, a jej efekt można zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Przedstawienie teatralne

Klasa IIIc w czasie swojego pobytu w świetlicy przygotowywała przedstawienie pt.: „Legenda o poznańskich koziołkach”. Spektakl wpisał się w realizację szkolnego projektu „SP 38 dla Niepodległej”. Premiera miała miejsce 7 maja 2019 roku i obejrzeli ją uczniowie klas I-IV, natomiast 14 maja 2019 roku na widowni zasiedli rodzice i bliscy aktorów. Występy nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Wycieczka pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich

13 maja 2019 roku, klasa IIb wzięła udział w wycieczce pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich. Jest to nasze kolejne działanie związane z obchodami setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Wycieczka do Muzeum Powstania Wielkopolskiego

30 maja 2019 roku, klasa IIb realizując w świetlicy innowację związaną z obchodami setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odwiedziła Muzeum Powstania Wielkopolskiego mieszczące się na Starym Rynku. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą bohaterom Powstania oraz bardzo ciekawy zbiór uzbrojenia wojskowego.

Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim

31 maja 2019 roku uczniowie klasy II b wzięli udział w konkursie wiedzy pt.: „100 lat Powstania Wielkopolskiego”. Uczestnicy wykazali się obszerną wiedzą na temat przyczyn, przebiegu, skutków powstania oraz bohaterów zrywu narodowościowego sprzed stu lat. Wyłoniono następujących laureatów:

• I miejsce ex aequo: Paulina Berlińska oraz David Czartoryski
  • II miejsce: Mikołaj Jarecki

Sukces naszych uczniów

Dzieci z naszej świetlicy brały udział w Konkursie Przyrodniczo-Ekologicznym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 82 w Poznaniu. Reprezentowali nas uczniowie klasy IIc: Michelle Silva-Cimcioch, Tymon Stachowiak oraz Kinga Wuttke. Miło nam poinformować, że nasz zespół zdobył I miejsce.

"Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato"

Kontynuujemy akcję „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”, podczas której rodzice uczniów z klas pierwszych przedstawiają dzieciom wybraną przez siebie książkę. Na zdjęciu poniżej widzimy mamę dwójki naszych uczniów.

"Zdrowe śniadanie"

Raz w miesiącu dzieci z klas pierwszych samodzielnie szykują „zdrowe śniadanie” ze składników, które przynoszą z domu. Akcja ma zachęcić uczniów do spożywania smacznych i pełnowartościowych posiłków.

Próby teatralne

Odbyły się ostatnie próby do humorystycznego występu uczniów z klasy 3b pt.: „Zabawa w Śpiącą Królewnę”. Prezentację spektaklu zaplanowano na początek czerwca.