Październik w Świetlicy Szkolnej - Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu

Październik w Świetlicy Szkolnej

Październik w tym roku był miesiącem niezwykle słonecznym, dlatego chętnie przebywaliśmy na podwórku szkolnym, bawiąc się oraz łapiąc promienie słoneczne. Podziwialiśmy piękno otaczającej nas jesiennej przyrody, skupiając się głównie na liściach zmieniających swoje barwy i spadających nam pod nogi.

„Zdorwe śniadanie"

Podczas zajęć świetlicowych poruszaliśmy tematykę zdrowia oraz dobrego samopoczucia, mówiliśmy o prawidłowym odżywianiu, higienie osobistej, ruchu i wypoczynku. Zorganizowane zostało „zdrowe śniadanie”, podczas którego dzieci z klas pierwszych samodzielnie przygotowały pożywny posiłek ze składników przyniesionych z domu. Wykonane przez dzieci kanapki wyglądały pysznie i tak samo smakowały.

Poznajemy nasze emocje

W trakcie zajęć mówiliśmy o emocjach i ich rodzajach – nazywaliśmy je, rozpoznawaliśmy na zdjęciach i planszach, rysowaliśmy oraz omawialiśmy sposób ich wyrażania. Zastanawialiśmy się co zrobić, aby uniknąć konfliktów między sobą, a jak już się pojawią, to w jaki sposób je rozwiązać, żeby nikogo nie skrzywdzić.

Turniej warcabowy

W październiku rozpoczęliśmy świetlicowy turniej warcabowy. Chętne dzieci przystąpiły do rozgrywek w systemie „każdy z każdym” na poziomie międzyklasowym. Turniej jest w toku, więc na wyniki końcowe musimy jeszcze poczekać.

Rozwijanie zainteresowań czytelniczych

Przez cały rok szkolny w świetlicy realizujemy projekt „Cała świetlica czyta dzieciom”. W trakcie zajęć wychowawcy czytają uczniom różne książki, aby rozbudzić w dzieciach ciekawość i zachęcić do samodzielnego czytania. Kilkukrotnie gościliśmy także rodziców dzieci z klas pierwszych, którzy włączając się do akcji „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”, przedstawiali grupie dzieci wybraną przez siebie książkę. Akcja ta będzie kontynuowana do końca roku szkolnego.

Poniżej załączamy zdjęcia prezentujące prace plastyczne dzieci, tablice świetlicowe oraz naszą aktywność na szkolnym podwórku.