Grudzień w świetlicy szkolnej - Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu

Grudzień w świetlicy szkolnej

Grudzień, w przeciwieństwie do listopada, jest bardzo lubianym miesiącem roku, mimo że krajobraz i mało sprzyjające warunki atmosferyczne są zbliżone do listopadowych. Jednak grudzień posiada coś czego nie ma jedenasty miesiąc – mikołajki i czas Świąt Bożego Narodzenia. W świetlicy nie sposób było o tym zapomnieć.

Wokół Świąt Bożego Narodzenia

Nasze grudniowe spotkania wypełniły pełne pozytywnych emocji rozmowy o  Świętach Bożego Narodzenia. Towarzyszyło im tworzenie  prac plastycznych wykonywanych różnymi technikami i przy zastosowaniu różnorodnych materiałów. Na tablicach bardzo szybko pojawiły się choinki, ozdoby świąteczne,  postać Świętego Mikołaja, rysunkowe prezentacje wigilijnych stołów, aniołki i bożonarodzeniowe witrażyki. Podczas zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd i pastorałek, które chętnie śpiewaliśmy, a na wykonanych kartkach  świątecznych zapisaliśmy samodzielnie ułożone życzenia. Wszystkie nasze działania, a także czytane opowiadania i wiersze, skłaniały do wymiany doświadczeń i wiedzy na temat zwyczajów, tradycji i symboli świątecznych.

W poniedziałek 09.12., po południu, odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci z klas pierwszych uczęszczających do świetlicy i ich rodziców. Podczas spotkania, w miłej, przedświątecznej atmosferze, uczestnicy wykonali ozdoby choinkowe, dekoracje świąteczne i kartki.

Grudniowy czas spędzony w świetlicy na pewno dobrze wprowadził nas w świąteczny nastrój, który, oprócz choinki i pierogów, jest mile widziany w każdym domu.

Co jeszcze?

• kontynuowaliśmy rozgrywki w świetlicowym turnieju warcabowym,
  • rozpoczęliśmy rozgrywki w turnieju Dobble,
  • w ramach akcji „Cała świetlica czyta dzieciom” wiele chwil spędzaliśmy słuchając czytanych przez nauczycieli  i niekiedy przez starszych uczniów książek,
  • kontynuowaliśmy przygotowania do prezentacji przedstawienia teatralnego „Kochajmy Ziemię”,

- mimo mało zachęcającej aury, spędzaliśmy czas w ogrodzie i na boiskach szkolnych.