Listopad w świetlicy szkolnej - Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu

Listopad w świetlicy szkolnej

Listopad nie jest zbyt lubianym miesiącem. Ponure otoczenie sprzyja smutkowi, powadze, nikłej chęci do aktywności. Warto więc, na przekór temu i mimo wszystko, bawić się, działać, uśmiechać i poszukiwać choćby maleńkich uroków przyrody także w tym okresie.

Późna jesień

Podczas wspólnych spotkań wykonaliśmy kilka interesujących prac plastycznych, które prezentowały listopadowe otoczenie i symbole tego miesiąca. Dzięki nim wnętrza sal zyskały interesujący i miły dla oka wizerunek. Pojawiły się dynie, sowy, koty, lisy i zapłakane w deszczu ulice miasta, które ubarwiły nasze tablice.

Nasza Ojczyzna

Listopadowe narodowe Święto Niepodległości jak zawsze stworzyło idealne, naturalne warunki do podejmowania tematyki historyczno-patriotycznej. Podczas naszych zajęć mówiliśmy o wydarzeniach i postaciach historycznych, ważnych dla dziejów Polski, o symbolach narodowych, o znaczeniu słów patriotyzm i niepodległość, a zwłaszcza o utracie wolności, codziennym życiu Polaków w czasach zaborów oraz o sprzyjających okolicznościach, które doprowadziły do powrotu naszej Ojczyzny na mapę Europy. Słuchaliśmy czytanych opowiadań i legend, kolorowaliśmy flagę i godło, odpowiadaliśmy na pytania quizu, rozwiązywaliśmy tematyczne łamigłówki, a także dzieliliśmy się posiadanymi wiadomościami z zakresu historii, porządkując je i uzupełniając.

Poznaj Poznań

W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Poznaj Poznań” w listopadzie odbył się spacer do Muzeum Uzbrojenia położonego w parku Cytadela. Uczestnikami wyjścia byli uczniowie klas 2a i 3c, którzy w pomieszczeniach dawnego laboratorium obejrzeli bogate zbiory mundurów i broni wielu formacji wojskowych pochodzących z różnych okresów. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyła się także zewnętrzna ekspozycja pojazdów wojskowych.

Dzień Pluszowego Misia

W poniedziałek 25.11 w naszej świetlicy królowały misie i niedźwiedzie. Można było obejrzeć prezentację zawierającą informacje o genezie powstania święta, ciekawostki o niedźwiedziach i pytania quizu przyrodniczego o misiach i niedźwiedziach, na które celnie odpowiadaliśmy. Ponadto wykonaliśmy pracę plastyczną „Przeplatany miś”  oraz układaliśmy niedźwiadkowe memory. To był bardzo przyjemny i interesujący dzień.

Czytanie łączy pokolenia

W czwartek 28.11 odbyło się szóste spotkanie z cyklu „Czytanie łączy pokolenia”, na którym gościliśmy panią Zdzisławę Michalską, babcię Marysi z klasy 2b oraz panią Katarzynę Wisznię, mamę Hani z klasy 2b. Po obejrzeniu prezentacji opowiadającej o dziejach książek wysłuchaliśmy wybranych przez naszych gości utworów literackich. Pani Zdzisława przeczytała bajkę Ingrid Kellner „Skarb Frycka” opowiadającą  o przyjaźni, która w ocenie bohatera była cenniejszej od złota, srebra i kamieni szlachetnych.  Pani Katarzyna zaprezentowała rozdział „Gdy wracamy ze szkoły” z książki Astrid Lindgren pt. „Dzieci z Bullerbyn”, opisujący pomysłowy i zabawny sposób spędzania czasu przez szóstkę przyjaciół podczas ich powrotu do domu.  Natomiast Hania zapoznała nas z opowieścią o przyjaźni i zgodnym, pełnym dobroci wspólnym działaniu grupy leśnych zwierząt zamieszczoną w książce  hiszpańskiej pisarki Susanny Isern „Najlepsza zupa na świecie”. Wszystkie przedstawione historie zaciekawiły zgromadzoną w sali grupę drugoklasistów, dlatego odpowiedzi na pytania dotyczące treści wysłuchanych utworów, były prawidłowe i celne. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali zakładki do książek i zachętę do samodzielnego lub wspólnego z bliskimi  czytania.

Co jeszcze?

• po raz drugi uczniowie klas pierwszych samodzielnie przygotowali drugie śniadanie,
  • kontynuowaliśmy akcję „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”,
  • rozgrywaliśmy kolejne mecze w świetlicowym turnieju warcabowym,
  • w sprzyjających „okolicznościach przyrody” spędzaliśmy czas w ogrodzie i na szkolnych boiskach.