Luty i marzec w świetlicy szkolnej  - Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu

Luty i marzec w świetlicy

Po powrocie z ferii zimowych, których wspomnienia jeszcze w nas żyły, w naszej świetlicy zajęliśmy się interesującymi, czasami zabawnymi, czasami poważnymi tematami i zagadnieniami. Kontynuowaliśmy także rozpoczęte wcześniej działania, które znalazły na przełomie lutego i marca swój finał. Szczegóły poniżej.

Bawimy się słowami

Rozwijanie umiejętności poprawnego posługiwania się językiem polskim to jedno z ważniejszych zadań szkolnej edukacji. W tym procesie ważne jest czytanie, pisanie, wykonywanie wielu różnorodnych ćwiczeń i zadań. Istotną pomocą są także zabawy wykorzystujące słowa, trudności ortograficzne, przysłowia i związki frazeologiczne. Chętnie w nich uczestniczyliśmy, bo cieszą nas wszelkie zabawy, a my nauczyciele chętnie je organizowaliśmy, ponieważ miło jest widzieć na twarzach dzieci uśmiech, obserwować ich aktywność i zaangażowanie, a jednocześnie mieć świadomość udziału w ich językowym rozwoju.

Poznań – nasze miasto

W lutym tradycyjnie pojawiły się na naszych tablicach prace plastyczne i wizerunki prezentujące wybrane miejsca i szczególnie znane i ważne budowle Poznania. Tworzeniu tych prac towarzyszyły rozmowy, czytanie utworów literackich, prezentowanie zdjęć, rozwiązywanie łamigłówek, a nawet słuchanie piosenek. W ten sposób, z roku na rok, miejsce naszego urodzenia i/lub miejsce, w którym mieszkamy staje się nam coraz bliższe i coraz lepiej znane, tym bardziej, że uczestniczymy także w rodzinnych spacerach i w szkolnych wycieczkach. Opowiadając o nich i dzieląc się wrażeniami, nasze zajęcia mogły być dopełnione wymianą cennych doświadczeń, co miało nieocenione znaczenie w procesie wspólnego, wzajemnego uczenia się i dostrzegania niezwykłości Poznania. Jedno wiemy na pewno: nasze miasto jest piękne i posiada długoletnią, interesującą historię, którą możemy stale pogłębiać.

Poznaj Poznań

W poniedziałek, 24.02.2020 r., grupa uczniów, w ramach programu „Poznaj Poznań”, uczestniczyła w wycieczce na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, podczas której odwiedzili groby i poznali postaci Stanisława Taczaka, Hipolita Cegielskiego, Edwarda Mikołajczaka, Jarogniewa Drwęskiego i Cyryla Ratajskiego.

Bezpiecznie w sieci

Internet tworzy bardzo szerokie możliwości, jest ogromną bazą wiadomości i wiedzy, dlatego dzisiaj nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Trzeba jednak mieć świadomość, że może być zagrożeniem i negatywnie wpływać na nasze funkcjonowanie. O tym co roku przypominamy dzieciom, poświęcając tym zagadnieniom kilka zajęć. Tworzymy kodeks bezpiecznego postępowania w sieci, który w tym roku został w szczególny sposób poświęcony tematyce „hejtu”. Przygotowany plakat stał się pomocą dydaktyczną dla wielu grup i dla wielu odwiedzających nas uczniów.

Życzliwość zbliża ludzi – spotkanie przy herbatce

We wtorek, 10.03.2020 r., odbyło się tradycyjne dla naszej świetlicy spotkanie przy herbatce zorganizowane dla Winogradzkiego Klubu Seniora oraz dla biorących w nim udział rodziców dzieci. Tym razem zaprezentowaliśmy przedstawienie „Kochajmy Ziemię”, które było jednym z elementów realizowanego w tym roku w naszej szkole projektu „SP 38 dla Ziemi”. W rolę ekspertów z zakresu ekologii i zarazem aktorów wcielili się uczniowie klasy 2a i 3c. Przekazywane przez nas treści były ważne i warte wcielania ich w życie, choć staraliśmy się je przekazać w wesoły, dziecięcy sposób, wypełniając naszą inscenizację tańcem i śpiewem wielu tematycznych piosenek. Cieszymy się niezmiernie, że nasze spotkanie odbyło się, ponieważ od następnego dnia wprowadzono zawieszenie zajęć

Turniej warcabowy

Po kilku miesiącach rozgrywek (każdy uczestnik musiał rozegrać mecz ze wszystkimi graczami) mamy przyjemność ogłosić laureatów świetlicowych rozgrywek warcabowych:

• Klasy I
    I miejsce - Aron, kl. 1b,
    II miejsce – Matylda, kl. 1b,
    III miejsce – Jakub, kl. 1b.
  • Klasy II i III
    I miejsce – Jan G., kl. 3c,
    II miejsce – Jan, kl. 2a,
    III miejsce – Wiktoria, kl. 2a.

Turniej Dobble

Rozgrywki zostały rozstrzygnięte w klasach I i III

• Klasy I – Ida, kl. 1b,
  • Klasy III – Eva, kl. 3b.

Wszystkim laureatom gorąco gratulujemy i dziękujemy za udział w naszych turniejach. Na dyplomy i nagrody niestety będzie trzeba poczekać. Cierpliwości.
Wszystkie dzieci ze świetlicy serdecznie pozdrawiamy. Tęsknimy.