Październik w świetlicy szkolnej - Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu

Październik w świetlicy szkolnej

Drugi miesiąc roku szkolnego obfitował w wiele interesujących działań, prac i tematów. Królowała jesienna pora roku, ale w naszym polu widzenia znalazły się także inne, ważne zagadnienia. Jak zawsze nie zabrakło dobrej zabawy, której niejednokrotnie towarzyszyła słoneczna i ciepła pogoda, eksponująca barwne elementy środowiska przyrodniczego. A oto szczegóły.

Wokół nas jesień

W październiku  przyglądaliśmy się zmianom w przyrodzie, których nie można było nie zauważyć i nie podziwiać. Piękno natury mogło utulić smutek i żal wywołany odejściem lata. Rozmawiając o obserwowanych, interesujących zmianach krajobrazowych i meteorologicznych oraz o pięknych i licznych „skarbach” jesiennych lasów, sadów i ogrodów, z wielką ochotą uwiecznialiśmy nasze spostrzeżenia i nabytą wiedzę na papierze, tworząc przykuwające wzrok prace plastyczne. Dzięki nim nasze sale nabrały jesiennych barw i stały się tak kolorowe jak otoczenie.

Zdrowie - ważna sprawa

Początek jesieni to zawsze dobry czas, aby zająć się naszym zdrowiem. W okresie zmiennej pogody, sprzyjającej chorobom, przypominaliśmy sobie zasady zdrowego stylu życia dotyczące ruchu, odżywiania, higieny oraz stosownego ubierania się. Szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy odżywianiu, organizując niecodzienne wydarzenia. We wtorek 29. października wszyscy pierwszoklasiści przynieśli zdrowe produkty żywnościowe i samodzielnie przygotowali drugie śniadanie. Natomiast w czwartek 31.10 w naszej świetlicy odbyło się spotkanie z panią dietetyk, która przedstawiła zasady zdrowego i racjonalnego odżywiania, zwracając szczególną uwagę na szkodliwe działanie niektórych potraw i artykułów spożywczych. Uczniowie kas pierwszych, będący uczestnikami spotkania, z uwagą słuchali i celnie odpowiadali na stawiane pytania, prezentując niezwykle szeroką wiedzę. Dobrze jest o niej pamiętać na co dzień.

Emocje - stały towarzysz

Każdy człowiek, i duży i mały, kroczy przez życie doznając różnych stanów emocjonalnych. Niektóre są przyjemne, inne trudne. Niemniej należy zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją i są nieuniknione, nauczyć się je rozpoznawać i nazywać oraz umiejętnie z nimi postępować, zwłaszcza jeśli mogą wywołać niewłaściwe zachowania i prowadzić do konfliktów lub problemów. O tym właśnie rozmawialiśmy podczas niektórych spotkań i braliśmy udział w proponowanych zabawach i działaniach sprzyjających poszerzaniu wiedzy i kształtowaniu postaw w tym ważnym obszarze.

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato

W październiku, wzorem lat ubiegłych, rozpoczęła się w świetlicy akcja „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”, polegająca na czytaniu przez rodziców uczniom klas pierwszych wybranych przez siebie lub wspólnie z dzieckiem fragmentów interesujących książek. Do tej pory odbyły się cztery takie spotkania. Uczestniczącym w akcji rodzicom serdecznie dziękujemy i zapraszamy kolejne chętne osoby.

Poznaję Poznań

W tym roku szkolnym, w naszej świetlicy, jest i będzie realizowany projekt edukacyjny zatytułowany „Poznaję Poznań”. Podczas organizowanych wycieczek uczniowie bliżej poznają swoje miasto oraz odkryją interesujące i ważne dla niego miejsca. W październiku odbył się spacer pod Pomnik Armii Poznań na Wzgórzu Świętego Wojciecha. Uczestnikami wyjścia byli uczniowie klasy IIb i IIIa. Dzieci poznały historię budowy pomnika i jego symbolikę. Miały okazję odczytać nazwy miejscowości, w których walczyła Armia Poznań oraz nazwiska żołnierzy, którzy, według słów generała Kutrzeby, „Starali się wykonać niewykonalny w 1939 roku obowiązek – obronę Polski”.

Warcaby

W połowie miesiąca rozpoczął się świetlicowy turniej warcabowy, rozgrywany  w dwóch kategoriach: klasy I oraz klasy II i III. Turniej  przebiega w systemie każdy z każdym, w związku z czym na rezultaty konkursu będziemy musieli poczekać, zwłaszcza w grupie klas I, gdyż liczba uczestników bardzo nas zaskoczyła (17 uczniów). Do tej pory pierwszoklasiści stanowili najmniej liczny zespół amatorów turnieju.

Origami

W czwartek 24.10 obchodziliśmy Dzień Origami. Tego dnia nie tylko wykonaliśmy prace plastyczne (płaskie i przestrzenne), ale także poznaliśmy historię powstania sztuki origami oraz poruszającą opowieść o dziewczynce, która chciała złożyć 1000 żurawi z papieru, aby wyzdrowieć.