Styczeń w świetlicy szkolnej  - Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu

Styczeń w świetlicy

Nie tak dawno przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia, a tu już Nowy 2020 Rok. Tym razem zmieniły się dwie cyferki, więc na początku będziemy musieli uważnie zapisywać daty. Poradzimy sobie. Po powrocie do szkoły dzieliliśmy się przeżyciami towarzyszącymi nam podczas świąt i w trakcie nocy sylwestrowej. To były miłe wspomnienia i interesujące opowieści.

O szacunku i tolerancji

Tak poważne i ważne tematy zagościły na naszych zajęciach w styczniu. Okazało się, że terminy te nie były nam obce. Na podstawie posiadanej wiedzy i pod wpływem wysłuchanych utworów literackich potrafiliśmy bardzo pięknie wypowiadać się, wskazać postawy właściwe i niewłaściwe, uznać, że inny nie znaczy gorszy, że każdy ma prawo do własnego zdania i nie można swoich pomysłów na siłę narzucać innym. W wyniku wymiany zdań i doświadczeń, nabytych także podczas prowadzonych zabaw interakcyjnych, mogliśmy sobie uświadomić, że każdy jest inny, pewne cechy, poglądy, zachowania, owszem, mamy wspólne, ale szereg innych nas różni. Gdyby wszyscy byli tacy sami „życie i świat byłyby nudne” – do takiego wniosku doszła jedna z drugoklasistek. Naszą uwagę zajęła także problematyka osób niepełnosprawnych, które mogą potrzebować pomocy i nieco większego zrozumienia, ale bycie z nimi, relacje rówieśnicze niczym nie powinny się różnić od bycia z innymi koleżankami i kolegami. Każdy człowiek zasługuje na szacunek – do takiego wniosku dochodziliśmy podczas wszystkich prowadzonych w tym zakresie zajęć.

Zimo, gdzie jesteś? Może na feriach zimowych?

Każdego roku, w styczniu lub w lutym, na różne sposoby zajmowaliśmy się zimą. Tym razem mogliśmy o niej rozmawiać, czytać zimowe opowieści, tworzyć prace plastyczne, rozwiązywać zagadki i łamigłówki, śpiewać opowiadające o zimie piosenki, oglądać fotografie, ale nie mogliśmy obserwować jej uroków w naturze i korzystać z jej darów podczas pobytu na powietrzu. Miejmy nadzieję, że spotkamy ją podczas ferii zimowych w lubianych przez nią górach. Rozmawialiśmy o takiej możliwości w ostatnich dniach przed dwutygodniowym wypoczynkiem, jak również o swoich planach i o bezpiecznym zachowaniu.

Co jeszcze?

• kontynuowaliśmy rozgrywki w turniejach: Dobble i warcaby,
  • gościliśmy rodziców, którzy przyłączyli się do akcji „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”,
  • jak zawsze chętnie przebywaliśmy w ogrodzie i na boisku szkolnym, urządzając różnorodne gry  zabawy,
  • grupa uczniów z klasy I uczestniczyła w kilku pierwszych zajęciach z cyklu „Zaprogramuj przyszłość”, w ramach których dzieci poznawały podstawy programowania; bawiły się matą edukacyjną i kolorowymi kubeczkami, szyfrowały, pokonywały labirynty i zakodowany tor przeszkód,
  • w dalszym ciągu odbywały się próby przedstawienia teatralnego „Kochajmy Ziemię”,
  • pierwszoklasiści po raz kolejny samodzielnie przygotowali II śniadanie.