Marzec 2021 w świetlicy szkolnej  - Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu

Marzec w świetlicy szkolnej

W marcu temperatury powietrza zanadto nas nie rozpieszczały, ale i tak lubiliśmy przebywać na świeżym powietrzu, tym bardziej, że to marzec – pierwszy miesiąc zapowiadający koniec zimy i nadejście wiosny. Natomiast na zajęciach w świetlicy „królowały” słowa, przysłowia, wartości oraz pierwsze oznaki wiosny i symbole Wielkanocy.

Zabawy słowem i przysłowiem

W każdym roku szkolnym w sposób szczególny zajmujemy się naszym wyjątkowym, polskim słownictwem.

Tym razem tworzyliśmy łańcuchy wyrazów według podanej kategorii, wyszukiwaliśmy słowa ukryte w innym wyrazie,  uzupełnialiśmy teksty z lukami, rozwiązywaliśmy krzyżówki, czytaliśmy opowiadania „Co to znaczy?”, z rozsypanek wyrazowych układaliśmy przysłowia, wyszukiwaliśmy błędy w tekstach i w zapisie przysłów, łączyliśmy początek przysłowia z jego końcem, bawiliśmy się w kalambury, uczestniczyliśmy w quizie o przysłowiach i quizie ortograficznym, korzystaliśmy ze słownika ortograficznego, uczyliśmy się wierszyków ortograficznych oraz uczestniczyliśmy w grze „Wyścig ortograficzny”.

Wszystkie te działania dostarczyły nam wielu interesujących zabaw, które jednocześnie uczyły i rozwijały.

Z dzieckiem w świat wartości

W marcu poświęciliśmy kilka spotkań na rozważania i działania dotyczące istotnych w życiu każdego człowieka wartości. Mówiliśmy o tym, co jest dla nas ważne, słuchaliśmy i komentowaliśmy treść powiązanych z tematem  opowiadań, uczestniczyliśmy w zabawach integracyjnych, uwrażliwiających na potrzeby drugiego człowieka, uświadamiających znaczenie wybranych wartości, tworzyliśmy scenki dramowe. Mówiliśmy m. in. o szacunku, przyjaźni, uczciwości, odpowiedzialności.

Może niewiele mamy lat na tak poważne sprawy, ale małymi kroczkami, w przystępny sposób próbujemy zgłębiać tajemnice świata wartości.

Idzie wiosna

Śniegu już nie ma, słońce krótko, jednak nieco częściej „wygląda” zza chmur, dzień jest zdecydowanie dłuższy, a pierwsze przebiśniegi i krokusy udekorowały otoczenie. Choćby tylko te oznaki udowodniły nam, że wiosna przygotowuje się do „objęcia władzy” w przyrodzie.

W salach świetlicy nowa pora roku już panuje, a to za sprawą naszych prac, które pojawiły się na tablicach i innych dogodnych miejscach. Mogliśmy cieszyć oczy wczesnowiosennymi kwiatami, kolorowymi motylami,  zasadzonymi cebulkami i coraz wyższym szczypiorkiem oraz bocianami, które „przysiadły” na doniczkowych kwiatach.

Wielkanoc

Przygotowania świąteczne zastały nas w okresie kolejnego zawieszenia zajęć. Na szczęście świetlica nie była pusta. Wykonaliśmy kilka kolorowych, uroczych prac, które przystroiły wnętrze sali i sprawiły radość z ich tworzenia.

logo cdz