Październik/listopad w świetlicy szkolnej  - Szkoła Podstawowa nr 38 w Poznaniu

Październik/listopad w świetlicy szkolnej

Światowy Dzień Uśmiechu

Święto to istnieje w kalendarzu już od 1999 roku. Obchodzone jest w pierwszy piątek października (w tym roku 02.10). Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku.

W tym roku po raz pierwszy w naszej świetlicy obchodziliśmy to święto. Niektórzy z nas wysłuchali historii powstania tej uroczystości, uczestniczyli w zabawie „Pomidor” i wykonali wyrywanki z uśmiechem dla każdego :-)

Olimpiada kasztanowa

Zgodnie z naszą kilkuletnią tradycją, na początku października odbyła się Olimpiada kasztanowa, przygotowana, jak zawsze, dla uczniów klas pierwszych. Dzieci zostały zaproszone do wspólnego wykonania trzech zadań tematycznie związanych z jesienną porą roku, a zwłaszcza z kasztanami. Wszystkie działania pobudzały uczestników do aktywności i zaangażowania oraz dostarczały wielu pozytywnych emocji.

Na zakończenie każdy zawodnik otrzymał „plakietkę” w kształcie liścia z napisem „Gratulacje, wygrałeś Olimpiadę kasztanową”.

Jesień w pełni

W każdym roku, w październiku niezmiennie podziwiamy piękno polskiej, złotej jesieni. Zmiany w przyrodzie oczarowują kolorami, gęstymi liściastymi dywanami oraz owocami parków, lasów i ogrodów. Spędzając czas na naszych przyszkolnych terenach mieliśmy wiele okazji, aby cieszyć się jesiennymi urokami. Najwięcej radości dostarczało grabienie kolorowych liści. Chętnych było tak wielu, że brakowało narzędzi. Trzeba było czekać w kolejce.

Natomiast w salach tworzyliśmy, stosując różne techniki, prace plastyczne, które w pełni oddawały cudowność jesiennego otoczenia.

Światowy Dzień Origami

Pod koniec miesiąca poświęciliśmy jeden dzień na tworzenie prac techniką origami, zwłaszcza w formie przestrzennej. Oczywiście nie tylko w tym jednym dniu korzystaliśmy z kół i kwadratów, aby wykonać różne, kolorowe, pomysłowe prace, ale w Światowy Dzień Origami nie mogliśmy nie wykonać tego typu atrakcyjnych, artystycznych „dzieł”.

Polskie symbole

W pierwszym tygodniu listopada, w miesiącu, w którym obchodzimy Święto Niepodległości, na naszych zajęciach pojawiła się tematyka dotycząca Polski, jej historii i symboli narodowych. Podczas prowadzonych rozmów i proponowanych działań sprawdzaliśmy i poszerzaliśmy naszą wiedzę, dzieliliśmy się zdobytymi z różnych źródeł wiadomościami i ciekawostkami oraz wykonaliśmy pierwsze prace plastyczne. Nie powstało ich jednak zbyt wiele, ponieważ od 9 listopada wszyscy uczniowie przeszli na nauczanie online :-(

Co jeszcze?

• W październiku niektóre grupy zostały zaproszone do rozmów i działań poruszających bardzo ważne tematy:
    • zdrowie,
    • emocje,
    • sposoby rozwiązywania konfliktów.
  • Rozpoczęliśmy wspólne czytanie książek pod hasłem „Cała świetlica czyta dzieciom".
  • Każdego dnia spędzaliśmy czas na boiskach, placu zabaw i terenach zielonych szkoły.